آدرس: تهران، پاسداران، ساقدوش، نبش رحمانیان غربی پلاک 6 ساختمان ریحان، واحد 18 طبقه 3 | 02122303360

هایفو چیست و چه کاربردهایی دارد؟

روزبه‌روز افراد بیشتری متقاضی رفع افتادگی پوست هستند و به‌طبع روش‌های گوناگونی هم برای انجام آن به وجود آمده‌اند. در چند سال اخیر بسیاری از اشخاص به سراغ روش‌هایی نظیر جراحی رفته‌اند که در این گونه تکنیک‌ها به دلیل استفاده از تیغ، بیهوشی و بخیه ریسک بالایی در خصوص آسیب دیدن پوست به ویژه پوست صورت وجود دارد. از این رو روش‌های جدیدتری توسط متخصصین معرفی شده‌اند که هایفو (HIFU) یا هایفوتراپی یکی از پرطرفدارترین آن‌ها به شمار می‌رود. هایفو به انگلیسی مخفف عبارت High-intensity focused ultrasound به معنای امواج متمرکز فراصوت شدت بالا است که در این شیوه با بهره‌گیری از امواج در طی فرآیند مخصوص امکان سفت کردن پوست فراهم شده است. البته بهتر بودن نسبت به جراحی به معنای بی‌احتیاطی در انجام آن نیست، بلکه اگر بدون آگاهی قبلی انجام شود، می‌تواند معایب و عوارض مهمی را به همراه داشته باشد. پس پیشنهاد می‌کنیم که برای اطلاع از هر آنچه در هایفو باید بدانید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

هایفوتراپی چیست

هایفوتراپی نوعی روش به‌روز برای رفع بسیاری از مشکلات پوستی است. با این تکنیک که توسط دستگاه مخصوص انجام می‌شود، پوست شخص سفت و لیفت شده و به‌طبع افتادگی آن در ناحیه مورد نظر از جمله صورت از بین می‌رود. این سفتی پوست و رفع افتادگی به از بین بردن خط خنده و خطوط پیشانی هم کمک شایانی می‌کند و به عبارتی موجب جوان‌سازی پوست می‌شود. همچنین مهمترین خصوصیتی که موجب جذب روزافزون افراد به هایفو صورت به عنوان جایگزینی برای جراحی شده است، غیرتهاجمی و امن بودن این تکنیک است. البته همه این موارد مشروط به نوع دستگاه و نحوه استفاده صحیح از آن است. در نتیجه متخصص یا پزشک با بهره‌گیری از تجربه و دانش کافی در خصوص نحوه انجام هایفوتراپی باید موجب منفعت و بهبود پوست شود و به عبارتی عوارضی ایجاد نکند.

نحوه انجام هایفوتراپی

به طور خلاصه دستگاه مورد استفاده در هایفوتراپی، اولتراسوند یا امواج فراصوت را به داخل بافت پوست و تنها حدود ۳ الی ۵ میلی‌متر وارد می‌کند. سپس با ایجاد نوعی آسیب حرارتی و کنترل شده با فرکانس ۱۰ هرتز به پوست موجب کلاژن‌سازی و ترمیم کلاژن‌های موجود می‌شود. در نتیجه این روند پس از مدتی به بهبود و درمان پوست صورت یا بدن و در نتیجه رفع افتادگی، شل بودن پوست، چین و چروک و یا خطوط در نواحی مختلف از جمله گونه می‌شود. معمولاً مراحل انجام هایفوتراپی به این شرح است:

◽ در مرحله اول پزشک متخصص پوست و مو یا متخصص زیبایی به معاینه پوست می‌پردازد تا از مناسب بودن هایفو برای فرد مطمئن شود.
◽ سپس در ابتدای جلسه درمانی، پوست مراجعه کننده را به خوبی تمیز می‌کند و در صورت نیاز بی‌حسی موضعی را اعمال خواهد کرد.
◽ در مرحله بعدی متخصص نوعی ژل که مشابه لوبریکانت (Lubricant) سونوگرافی می‌باشد را بر ناحیه تحت درمان اعمال می‌کند.
◽ در این مرحله پزشک امواج را با کمک مانیتور تنظیم کرده و سپس با کمک دستگاه هایفوتراپی درمان را شروع می‌کند.
◽ در مرحله‌ای که دستگاه بر روی پوست قرار دارد و روند درمان آغاز شده است، گاهی مراجعه کننده حرارت یا کمی سوزن سوزن شدن را احساس می‌کند.
◽ با توجه به اندازه و سطح محل درمان این جلسات حدود ۳۰ الی ۹۰ دقیقه زمان می‌برند.
◽ در مرحله آخر و پس از پایان جلسه درمان افتادگی پوست با هایفو، به مدتی زمان برای مشاهده نتایج نیاز است.

کاربردها

مختصراً می‌توان گفت کاربردهای هایفوتراپی اغلب برای رفع مشکلاتی نظیر شل بودن پوست است و به عبارتی برای لیفت کردن پوست بدن در نواحی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. هایفو می‌تواند جایگزینی عالی برای جراحی باشد و اکثراً برای افرادی حدود ۳۵ الی ۷۰ سال کاربرد دارد. این افراد برای چنین مواردی به سراغ درمان پوست با هایفو می‌روند:

◽ رفع افتادگی پوست گردن، دکلته، صورت، گونه و غیره
◽ رفع خط خنده یا پیشانی
◽ رفع خط اخم
◽ رفع خطوط دور چشم
◽ لیفت صورت به خصوص لیفت گونه
◽ درمان منافذ باز
◽ از بین بردن غبغب
◽ رفع افتادگی پلک

هایفو غبغب

غبغب که قسمتی از گردن را تشکیل می‌دهد، یکی از نواحی مهم مستعد افتادگی یا شل شدن پوست است که در جوان یا مسن به نظر رسیدن تأثیر بسیاری می‌گذارد. در نتیجه می‌توان هایفو غبغب را به عنوان یکی از پرکاربردترین و بهترین روش‌های رفع غبغب معرفی کرد. در این روش امواج دستگاه تنها تا حدود ۴ میلی‌متر وارد پوست شده و با رفع افتادگی حتی نوعی زاویه‌سازی فک را هم به ارمغان می‌آورد. البته وابسته به شدت و میزان افتادگی به حدود ۱ الی ۳ جلسه یا گاهاً جلسات بیشتری احتیاج دارد. در ضمن شایان ذکر است که در صورت داشتن زگیل یا تبخال در قسمت غبغب و پوست گردن انجام هایفوتراپی امکان‌پذیر نخواهد بود.

هایفو صورت

هایفو صورت پرطرفدارترین هایفو به حساب می‌آید. در روند انجام هایفوتراپی صورت دستگاه مورد استفاده با کمک امواج فراصوت موجب آسیب دیدن سلول‌های پوست می‌شود و به‌طبع سیستم ایمنی بدن برای ترمیم آن‌ها فعال خواهد شد. سپس این مسئله باعث کلاژن‌سازی در لایه میانی پوست یا درم شده و در انتها به رشد مجدد سلول‌ها منتهی خواهد شد. همه این موارد در کنار یکدیگر نتایجی را نظیر رفع افتادگی پوست، از بین بردن چین و چروک، لیفت گونه، رفع خط خنده و سایر خطوط صورت به ارمغان می‌آورند.

هایفو بینی

از آنجایی که جراحی بینی ریسک و خطر بالایی به همراه دارد و از طرفی دارای تعرفه‌های بسیار زیادی است یا همچنین افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، کاندیدای مناسبی برای فیلر بینی محسوب نمی‌شوند، هایفو بینی جایگزین مطلوبی به شمار می‌رود. این افراد با کمک هایفوتراپی در طی ۱ الی ۲ جلسه می‌توانند تا حدودی اندازه بینی خود را کوچک کنند و از نتایج آن تا مدتی لذت ببرند. به عبارتی هایفوتراپی ماندگاری دائمی ندارد و وابسته به پوست و بدن هر فرد تا حدود ۱ الی ۲ سال ماندگاری خواهد داشت و پس از آن امکان درمان مجدد وجود دارد.

مزایای هایفو

◽ هایفوتراپی بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌شود.
◽ در این روش آسیبی به سطح پوست نخواهد رسید.
◽ درست مانند میکرودرم یکی از بهترین روش‌های جوان‌سازی پوست است.
◽ نسبت به جراحی هزینه بسیار کمتری دارد.
◽ با لیفت پوست و رفع افتادگی موجب افزایش اعتماد به نفس متقاضیان می‌شود.
◽ هایفو توسط تکنسین مجرب و تحت نظر پزشکان پوست و مو انجام می‌شود.
◽ هایفوتراپی با کمک به برطرف کردن خطوط ریز پوست از جمله خط اخم، خط خنده، خط بغض و خطوط اطراف چشم موجب لطیف و یکدست شدن پوست خواهد شد.
◽ رفع غبغب و افتادگی پوست صورت با بهره‌گیری از این روش نوعی زاویه فک زیبا ایجاد خواهد کرد.
◽ از بین بردن چین و چروک صورت توسط این تکنیک تخصصی به جذب بهتر محصولات مراقبتی پوست کمک می‌کند.

با ما در تماس باشید

آدرس: تهران، پاسداران، ساقدوش، نبش رحمانیان غربی، پلاک 6، ساختمان ریحان، واحد 18 طبقه 3